Wednesday, June 27, 2007

4 for $11 or 2 for $5.50? Revisited 4 for $11 or 2 for $5.50? Revisited

I posted earlier about how packaging pricing does seem to work in: 4 for $11 or 2 for $5.50? where I compared different prices for Coke, based on packaging. And, surprisingly, there was no correlation between cost and value. Here are some pictures I tried to take tonight.

Here we have 8 8oz cans of coke for $3.49:


Now we have 6 12 oz plastic bottles for $3.49:

Here, 12 12oz cans for $2.75, or 4 for $11:


Here are 6 12oz glass bottles for $4.29:


And two liter bottles for $1 (10 for $10):


I should note that the Kroger's brand was even cheaper: their cola, etc., cost $.50 for a two liter bottle (20 for $10).

Labels:

10:36 PM Display: Full / Chopped / Footer

Display: Full / Chopped / None

Display: Full / Footer / None

Display: Chopped / Footer / None

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home >>